Fotowoltaika Lipsk

Całkiem niedawno w Rackwitz na północy Lipska zakończono pierwszą fazę budowy dużego projektu energetycznego. Do 2023 roku ma tam powstać duży, osłonięty energią słoneczną parking dla producenta samochodów. Firma logistyczna Mosolf będzie wykorzystywać system fotowoltaiczny w Rackwitz do wytwarzania energii elektrycznej dla około 5000 gospodarstw domowych – ponad dachami samochodów.

Grupa Mosolf osiągnęła ważny kamień milowy na swoim terenie w Rackwitz w Saksonii: w tym tygodniu oficjalnie oddała do użytku pierwszą część planowanego zadaszenia parkingu fotowoltaicznego o łącznej mocy ponad 16 megawatów. W drugim kwartale 2023 r., a dokładnie w kwietniu, system powinien zostać całkowicie podłączony do sieci i będzie wtedy prawdopodobnie największym tego typu w Niemczech do tej pory, jak poinformowała dalej firma. Łącznie na powierzchni 9 hektarów ma zostać zainstalowanych 35 000 modułów fotowoltaicznych. Z dachu skorzystało wówczas do 6000 pojazdów. System fotowoltaiczny obsługiwany jest przez 838 słupów. W sumie zainstalowano ponad 1600 ton stalowych elementów konstrukcyjnych, a przed ukończeniem trzeba było ułożyć około 86 kilometrów kabli prądu stałego i pięć kilometrów tras kablowych.

Uruchomienie pierwszego etapu budowy z dachem przyszłego największego w Niemczech fotowoltaicznego parkingu o mocy 7,3 megawata pokazuje również, w jaki sposób istniejące obszary mogą być wykorzystywane przez firmy komercyjne do instalacji energii odnawialnej bez dalszej ingerencji w otaczającą florę i faunę”, powiedział Jörg Mosolf, Prezes Zarządu Grupy Mosolf. Ponad 2600 pojazdów skorzystało już z dachu, a Glovis wykorzystał ten obszar do zrównoważonego przechowywania pojazdów dla wspólnego klienta Hyundai Motor Germany. Za budowę i eksploatację elektrowni odpowiada Sybac on Power, firma należąca do WI Energy. Wytworzona energia słoneczna jest dostarczana do miejskiej sieci energetycznej.

Po ukończeniu system fotowoltaiczny będzie generował 40 razy więcej energii elektrycznej niż zużywa się w miejscu, w którym znajduje się centrum logistyczne. „Jestem pewien, że ta inwestycja szybko się zwróci”, powiedział Thomas Schmidt, saksoński minister ds. rozwoju regionalnego, podczas oficjalnego oddania do użytku pierwszego odcinka. „Ale przykład pokazuje również, że tam, gdzie działa to technicznie i ma sens ekonomiczny, nie ma potrzeby stosowania przymusu ze strony państwa do generowania energii słonecznej na budynkach”.

 

!